علت ترک پا چیست؟

علت ترک پاشنه پا چیست؟ ترک پا از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است در افراد رخ دهد. علت ترک پا می تواند به دلیل خشکی یا ضعف پوست پا باشد. اگرچه ترک پا خیلی آزار دهنده نیست، اما اگر ترک‌ها عمیق بوده و عفونی شوند، ممکن است باعث درد، سوزش و التهاب شود. اگر این ترک‌های پوستی درمان نشوند، ممکن است باعث بروز عفونت شوند. این امر می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی برای شما شود. در واقع، با توجه به این که پوست پاها عمدتا در معرض گرد و غبار، خاک، هوا، آب و مواد شیمیایی است، ترک‌های ایجاد شده در پوست به راحتی باعث ورود عفونت به بدن می‌شوند. به همین دلیل ، بهتر قبل از آن که دیر شود، به درمان ترک پا اهمیت دهید.

با توجه به اهمیت ترک پا، در این مقاله از سایت تجهیزات پزشکی درمان مدیکال سعی داریم علت ترک پاشنه پا را بررسی کرده و به روش های درمان ترک پا بپردازیم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

 

علت ترک پاشنه پا چیست؟

ترک پا به شکل خطوط طولی و یا عرضی در پوست پاها به وجود می‌آید و ممکن است به صورت سطحی و یا عمیق باشد. این مشکل عمدتا در ناحیه پاهایی که فشار زیادی تحمل می‌کنند، مانند پاهای پوشیده شده با کفش‌های بزرگ و نامناسب، دوچرخه سواری، پیاده روی زیاد و کمبود رطوبت در پوست به خصوص در آب و هوای خشک رخ می‌دهد. علاوه بر این فاکتورها، بیماری‌های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و‌ قند خون بالا هم از دلایل ترک پا هستند.

علاوه بر این، ترک پا می تواند در افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، عفونت های جدی تری ایجاد کند و در این صورت لازم است به محض وجود ترک، درمان آن آغاز شود. درمان به موقع ترک پا، موجب بهبود علایم و از بین بردن آن می شود و مانع از بروز مشکلات بزرگتر می شود.

ترک پا، علاوه بر داشتن عوارض جانبی نظیر درد، خارش و زخم، می تواند باعث عفونت های پوستی نیز شود و در تعامل با باکتری ها و قارچ ها، به مشکلات بزرگتری نیز منجر شود. برای همین، درمان ترک پا بسیار اهمیت دارد و بهتر است این مشکل را به طور جدی درمان کرد.

بعلاوه ترک پا ممکن است به دلایل مختلفی مانند شرایط پزشکی، آسیب، تغذیه نامناسب و یا عوامل محیطی اتفاق بیفتد. در ادامه به برخی از مهمترین دلایل ترک پا اشاره خواهیم کرد:

 • عوامل محیطی: به دلیل تماس با سطوح سرد یا داغ، ترک های پوستی در پا ایجاد می شود. هوای خشک میتواند باعث ایجاد ترک یا تشدید آن شود.
 • شرایط پزشکی: برخی از شرایط پزشکی از جمله اگزما، پسوریازیس، خشکی پوست، دیابت و … مانع از به دست آوردن رطوبت کافی در پوست پاها می شوند، که این می تواند منجر به تشکیل ترک های پوستی شود.
 • تغذیه نامناسب: خوردن فرآورده های بیش از حد شیرین و چرب، کمبود روی در رژیم غذایی، میتواند باعث خشکی پوست پا و تشدید ترک گردد.
 • استفاده از کفش نامناسب: کفش های نامناسب می توانند باعث ایجاد فشار بر روی پاها شوند و در نتیجه باعث تشدید ترک می شوند.
 • آسیب: آسیب هایی مانند بریدگی، شکستگی و یا خراش های پوستی می توانند باعث تشدید ترک پوست پا شود.

 

 

کمبود کدام ویتامین باعث ترک پا می شود؟

کمبود برخی از ویتامین‌های ضروری بدن، می‌تواند علت ترک پا باشد و به طور خاص ویتامین‌های A، C، D، E و‌ B می‌تواند در ایجاد این مشکل نقش داشته باشند.

 • ویتامین A برای حفظ سلامت پوست لازم می باشد و کمبود آن باعث خشکی و ترک در پوست می‌شود.
 • ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان مهم است که به پوست کمک می‌کند تا مرطوب بماند و از خشکی جلوگیری کند.
 • ویتامین D نیز در حفظ سلامت پوست و تنظیم گردش خون در پوست اهمیت دارد.
 • ویتامین E به خاطر خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود، می‌تواند در درمان خشکی پوست و همچنین حفظ رطوبت پوست مؤثر باشد.
 • ویتامین‌های گروه ب مشتقاتی هستند که برای حفظ سلامت پوست، مو و ناخن بسیار مهم هستند و کمبود آن‌ها می‌تواند منجر به تشدید خشکی پوست و ترک پوست شود.

بنابراین باید در رژیم غذایی خود، به مقدار کافی از ویتامین های مختلف استفاده کنیم تا پوست ما سالم و بدون ترک باقی بماند.

 

ترک پا در خانم ها شایع تر است یا آقایان؟

ترک پا در زنان و مردان سراسر جهان شایع است، اما به دلایل مختلفی می‌تواند در هر دو جنسیت به صورت متفاوتی نمایان شود. به طور کلی، زنان بیشتر در معرض آسیب های پوستی هستند که در نتیجه می تواند منجر به ایجاد ترک پا شود. علت ترک پا در زنان می تواند ناشی از موارد زیر باشد.

 • بارداری و شیردهی
 • قرارگیری در شرایط رطوبت بالا
 • استفاده از کفش های پاشنه بلند (عدم داشتن تعادل)

در رابطه با آقایان هم به علت استفاده نادرست از کفش های نامناسب و رعایت نکردن بهداشت پوستی با توجه به شرایط کاری، احتمال بروز ترک پا زیاد می باشد.

بنابراین نمی توان گفت ترک پا در زنان بیشتر از مردان است، بلکه به شرایط خاص هر فرد و عوامل خطرزایی که فرد با آن مواجه است، بستگی دارد.

روشهای موثر برای جلوگیری از ترک پا

برخی از روش های موثر برای جلوگیری از ترک پا عبارتند از:

 • استفاده از کفش مناسب: انتخاب کفش مناسب، از جمله اندازه، شکل، فشار و جنس آن می‌تواند به طور قابل توجهی نقش مهمی در جلوگیری از ترک پا داشته باشد.
 • حفظ رطوبت پوست: آبرسان و مرطوب کننده پوست استفاده کنید و از تماس با آبهای گرم و بسیار سرد پا خودداری کنید.
 • شستشوی منظم پاها: پاهای خود را به طور منظم با آب گرم و صابون بشویید. سپس با دستمال نرم، پوست پا را خشک کنید.
 • استفاده از روش ماساژ برای پا: ماساژ دادن پا برای تحریک جریان خون و حرکت آن در محدوده پا بسیار مفید می باشد.

 

روشهای درمان ترک پا

درمان ترک پا بسته به میزان بزرگی و عمق آن متفاوت است و در برخی موارد ممکن است به دارو، استفاده از مرطوب کننده‌ها و رعایت اصول بهداشتی روزانه محدود بشود. در موارد سخت به یک پوشش‌دهی مانند باند و ضماد توصیه می‌شود. ترک پا یک مشکل گرفتگی پوستی است که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. در ادامه چندین روش درمانی برای ترک پا ذکر شده است:

 • مرطوب کردن پوست: استفاده از کرم‌های مرطوب کننده برای حفظ رطوبت پوست می تواند مفید باشد.
 • ترک بندی: استفاده از ترک بند ها برای پوشش ترک های روی پوست پا بسیار موثر است.
 • درمان دارویی: استفاده از کرم‌ها و ژل‌های پوستی حاوی مواد ضد التهاب و آرامبخش می تواند به عنوان یک راه حل درمانی موثر باشد.
 • الکترولیز پا: این روش درمانی در کلینیک‌های پوستی انجام می شود که به عنوان یک راه درمانی برای ترک پا مورد استفاده قرار می گیرد.
 • خوراکی ها و مکمل ها: استفاده از مکمل‌های حاوی روغن ماهی، زینک و ویتامین E می‌تواند در بهبود پوست و بهبود ترک‌های پوستی کمک کند.
 • مراجعه به پزشک: در صورتی که ترک پا بسیار عمیق است، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و درمان لازم را از طریق وی دریافت کنید.
 • استفاده از جوراب های ترک پا: جورابهای ترک پا با خاصیتی که دارند باعث درمان ترک پا می شوند.
 • تزریق بوتاکس: در بعضی موارد خاص برای درمان ترک پا می‌توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد.

 

نکته مهم در درمان ترک پا، پیوستگی و پایداری درمان است. به طور خلاصه، درمان ترک پا می تواند به بهبود زندگی روزمره افراد کمک کند و مانع از بروز مشکلات بزرگتری شود، به همین دلیل، بهتر است که افراد درمان ترک پا را جدی بگیرند.

سخن پایانی

در این مقاله به علت ترک پاشنه و کف پا پرداختیم. ترک پا یک مشکل پوستی می باشد که در صورت عدم توجه به درمان آن، احتمال بروز بیماری های عفونی می باشد. از مهم ترین روش های درمان ترک پا، استفاده از مرطوب کننده، خنک کننده پا، لباس پوشیدن مناسب، کاهش وزن در صورت نیاز، ماساژ پا، استفاده از نعناع، آلوئه ورا، نوشیدن آب بیشتر و نهایتا مراجعه به پزشک می‌باشند. اگر ترک پا با درد و التهاب همراه باشد، بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان قطعی را هر چه زودتر آغاز کنید.

مهارت در داشتن پوستی سالم و زیبا و توجه به ترک پا بسیار مهم است. ترک پا اگر به صورت نادرست درمان شود، ممکن است مشکلات بزرگتری ایجاد شود و در نهایت منجر به درد شدید شود. بنابراین، در صورتی که با این مشکل روبرو شدید، باید اشتباهات شایع را که معمولاً باعث بروز این مشکلات می‌شوند، از جمله عدم استفاده از مرطوب کننده، پوشیدن کفش‌ها و جوراب‌های نامناسب و یا حتی وزن بالا، تصحیح کنید.

علت ترک پا در زنان و مردان می تواند متفاوت باشد، بنابراین بهتر است با رعایت نکات گفته شده در این مطلب، هر یک از افراد به دنبال درمان ترک پاهای خود باشند. همچنین یکی از مهم‌ترین راه های پیشگیری برای ترک پا، مرطوب کردن پا پس از حمام می باشد.در ضمن، رعایت بهداشت پاها و انتخاب کفش‌های مناسب الزامی است. در صورتی که به طور مداوم با مشکل ترک پا مواجه هستید، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا علت ترک پاشنه و کف پا را تشخیص دهد و درمان مناسب با نوع مشکل شما، آغاز گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *